redlinski

Zaakceptuj to czego już nie zmienisz

Lekcja #27 |

Czasem sobie myślisz, że gdybyś tylko mógł cofnąć czas, to Twoje życie wyglądałoby inaczej. Zmieniłbyś wiele rzeczy. Co więcej, pozmieniałbyś również te rzeczy, na które nigdy wcześniej nie miałeś wpływu. Jeśli masz tak często, to znaczy, że marnujesz swoją energię. Skupiasz się niepotrzebnie na tym, co zawsze było lub teraz już jest poza Tobą. Po prostu praktykujesz autodestrukcję i zapętlasz się w nicości.

Po pierwsze, przyjmij jako pewnik, że nigdy za życia nie miałeś wpływu na to jaki przyszedłeś na świat (jaką masz budowę ciała, jak silny organizm dostałeś, jakie masz wrodzone zdolności i słabości) i gdzie się urodziłeś (w jakim kraju i mieście). Nie miałeś również wpływu na to w jakiej rodzinie dorastałeś (jak wyglądało Twoje dzieciństwo i jacy są Twoi rodzice oraz rodzeństwo). To wszystko nie było Twoim wyborem od kiedy się urodziłeś. Akceptacja tego faktu pozwoli Ci spojrzeć na siebie z większą wyrozumiałością, czułością i wziąć głębszy oddech.

Wiedz, że zostałeś powołany do życia z takimi cechami, w takim otoczeniu i w tym czasie, ponieważ byłeś brakującym elementem całości. Wszechświat potrzebował Ciebie właśnie takiego, tak ukształtowanego. Zaakceptuj swoją niepowtarzalność, bo jest ona niezbędna, abyś mógł wypełnić swoje życiowe powołanie i być szczęśliwym.

Po drugie uświadom sobie, że nie masz już wpływu na to, co robiłeś wcześniej, jak wyglądała Twoja edukacja, gdzie mieszkałeś i jakich ludzi poznałeś, z kim byłeś w związku, gdzie pracowałeś i jak potoczyła sie Twoja kariera, jakie mądre i głupie rzeczy zrobiłeś. To wszystko już było. Zaakceptuj to co było, bo tak miało być.

Wiedz, że wszystko co wydarzyło się w Twoim życiu miało sens. Te wszystkie wydarzenia, podjęte decyzje, cała Twoja historia dotychczasowego życia była niezbędna abyś stał się tym, kim jesteś teraz. Gdybyś zmienił choć jedną drobną decyzję w swojej przeszłości, naprawdę drobną, całe Twoje życie wyglądałoby inaczej. Nie doświadczyłbyś pewnie niektórych rzeczy i sytuacji, które miały na Ciebie taki, a nie inny wpływ i zaprowadziłyby Ciebie tam gdzie jesteś teraz. Zaufaj mądrości wszechświata i zaakceptuj swoją przeszłość.

Pamiętaj, aby rozsądnie sięgać do przeszłości. Analizowanie tego co było, powinno mieć skończone, obiektywnie krótkie ramy czasowe i mieć na celu wyciągnięcie wniosków na przyszłość. To nie może być wieczne powracanie do tego samego rozdziału życia, analizowanie i rozpamiętywanie. Takie działanie prędzej czy później Ciebie zniszczy doprowadzając do choroby. Człowiek zajęty przeszłością nie żyje teraźniejszością. Wyjątek zrób dla miłych wydarzeń z przeszłości, choć dawkuj je w małych porcjach i nie za często, abyś nie wpadł w pułapkę życia przeszłością. Jeśli jesteś sentymentalny możesz odnaleźć radość we wspominaniu dobrych chwil. To forma terapii, która czasem pozwala odkryć to czego nieświadomie pragniesz.

Po trzecie, zaakceptuj to co jest teraz. Szczerze bądź wdzięczny za to kim jesteś teraz i co teraz masz. Wiedz, że akceptacja nie oznacza rezygnacji. Akceptacja pozwala pogodzić się z przeszłością, cieszyć się teraźniejszością i rozwinąć skrzydła ku pogodnej przyszłości.

I na koniec. Bądź świadom, że zaakceptowanie tego kim się jest i co było to coś więcej niż tolerowanie. Tolerowanie to obojętność i niewiara. Akceptacja wymaga więcej, wymaga zaangażowania myśli i uczuć. Całe Twoje ciało, umysł i dusza muszą być przekonane, że tak miało być po to, aby było dobrze. Tej akceptacji, której potrzebujesz jest bliżej do kochania i nadziei, niż bierności. Twoja akceptacja wymaga szczerego serca, uśmiechu i otwartego umysłu, ale przede wszystkim pokochania siebie.

Podsumowując, pogodzenie się z tym jak jest, gdzie jesteś, co masz, kim jesteś i co robiłeś to forma oczyszczenia, po której przychodzi błogi spokój ducha i poczucie szczęścia.

Esencja

  1. Zaakceptuj to co otrzymałeś wraz z narodzinami, bo tak miało być.
  2. Zaakceptuj swoją przeszłość, bo tak miało być.
  3. Zaakceptuj kim teraz jesteś i co masz, bo tak miało być.
  4. Zaakceptuj siebie i swoją historię, aby osiągnąć spokój ducha i szczęście.