redlinski

Utrzymuj równowagę między życiem zawodowym, prywatnym i snem

Lekcja #15 |

Dobre życie, to życie, w którym panuje odpowiednia równowaga między trzema elementami: życiem zawodowym, czyli czasem, który poświęcasz na generowanie swojego wkładu w społeczeństwo jednocześnie otrzymując za to wynagrodzenie; życiem prywatnym, czyli czasem, który poświęcasz najbliższym i swojemu rozwojowi duchowemu; snem, czyli czasem, kiedy Twoje ciało odpoczywa i regeneruje się.

Najprostszy podział doby jest podziałem optymalnym. Poświęć 8 godzin dziennie na pracę (potrzeby umysłu), 8 godzin na sprawy prywatne (potrzeby ducha) i 8 godzin na sen (potrzeby ciała), a poczujesz się spełniony. Jeśli wydaje Ci się to trudne spróbuj zbilansować te trzy sfery nie w ramach doby, a tygodnia: 56 godzin pracy, 56 godzin spraw prywatnych, 56 godzin snu. Oczywiście mogą istnieć dłuższe lub krótsze okresy, kiedy ten podział jest świadomie zaburzony, jednakże uzyskanie takiej równowagi leży w Twoim najlepszym interesie.

Stawiając wszystko w życiu na rozwój zawodowy kosztem życia prywatnego osiągniesz pewnie szczyty kariery. Jednak czy będziesz miał z kim spędzić święta, jeśli nie zainwestujesz czasu i miłości w rodzinę? Pomyśl, czy Twój organizm wytrzyma kolejną nieprzespaną noc, którą poświęcisz karierze. Jeśli natomiast postawisz wszystko na życie prywatne to możesz nigdy nie dowiedzieć się o swoich cennych talentach, które wykorzystane w pracy zawodowej pomogłyby tworzyć z innymi ludźmi lepszy świat. Podobnie jeśli będziesz tylko odpoczywał i spał nic z tego dobrego nie wyjdzie, zanudzisz się.

Oczywiście istnieją pewne wyjątki, kiedy życie prywatne jest również życiem zawodowym. Idealnym przykładem jest matka wychowująca dzieci i prowadząca dom, połączenie pracy na cały etat z życiem prywatnym. Jednakże nawet w takich przypadkach uzyskanie i utrzymanie równowagi jest niezbędne.

Esencja

  1. Traktuj równo potrzeby umysłu, ducha i ciała.
  2. Podziel dobę równo między życie zawodowe, życie prywatne i sen.