redlinski

Spróbuj zanim zmienisz

Lekcja #13 |

Często Ci się może wydawać, że gdybyś tylko mógł zmienić pracę, miejsce zamieszkania, ludzi Cię otaczających itp. wówczas byłbyś szczęśliwszy. To może być prawda, ale nie musi. Pamiętaj, że podejmując trudno odwracalne zmiany, których konsekwencji dla Twojego samopoczucia i sfery materialnej nie znasz ryzykujesz zbyt wiele. Natomiast mądre asekurowanie się w długim terminie bardziej zaprocentuje niż spekulacja bez kalkulacji ryzyka.

To, co możesz zrobić zamiast podjęcia ciężko odwracalnych działań to dokonać zmiany na próbę, jeśli oczywiście możesz z niej się wycofać. Próba może być rozciągnięta w czasie lub krótkotrwała, co jest zależne od uwarunkowań zewnętrznych oraz od tego, ile czasu potrzebujesz na upewnienie się, czy jest to dla Ciebie dobre. Zanim przejdziesz do realizacji próby opracuj plan B, który pomoże Ci się z niej wycofać z jak najmniejszymi stratami. Jednak nie wszystko można wypróbować. Wówczas możesz postarać się o zasymulowanie warunków albo środowiska, które istniałyby gdybyś dokonał zmiany.

Skąd będziesz wiedział, że to jest właśnie to czego potrzebujesz? Twoje uczucia to najlepszy przyrząd wskazujący, czy to, co zmieniłeś jest dobre dla Ciebie. Oczywiście możesz również widzieć efekty materialne, ale to Twoja dusza poprzez uczucia daje Ci właściwą ocenę rzeczywistości. Duże pieniądze, prestiż i popularność, osiągnięcia mogą nie dać Ci szczęścia, choć ludzie uważają je za klucz do spełnienia. Właściwa droga dla Ciebie to ta, w której dobrze się czujesz, a nie ta głoszona przez media i społeczeństwo.

Esencja

  1. Doświadczając konsekwencji zmiany, również symulowanej możesz ją właściwie ocenić.
  2. Wprowadź zmianę na próbę, albo ją zasymuluj i oceń, co czujesz.
  3. Miej plan B, gdybyś zrealizował złą zmianę.