redlinski

Rób kopie zapasowe danych

Lekcja #34 |

W dzisiejszym świecie otacza nas niezliczona liczba informacji. Zbieramy, produkujemy i gromadzimy, w szczególności te elektroniczne. Żyjemy, nie zastanawiając się jaką wartość dla nas mają dane, które przechowujemy. Chwila refleksji przychodzi w momencie, gdy tracimy je bezpowrotnie.

Nie będzie dla Ciebie odkryciem, że w trakcie swojego życia gromadzisz najróżniejsze rzeczy materialne. Stanowią one dla Ciebie wartość funkcjonalną, sentymentalną, czy po prostu wartość samą w sobie. To dobry moment, abyś tak samo spojrzał na rzeczy niematerialne, jakimi są dane, które przechowujesz.

Sporządź listę danych, których utrata skomplikuje Twoje życie, albo spowoduje, że będziesz odczuwał stratę czegoś, co miało wartość. Przejrzyj wszystkie dokumenty papierowe, świadectwa, certyfikaty, umowy oraz dane, które zgromadziłeś na komputerze, smartfonie i innych nośnikach danych. Zwróć uwagę na zdjęcia i filmy, na których utrwaliłeś momenty z życia swojego i swoich najbliższych. Wiedząc, jakie dane posiadasz, wytypuj te, których nie chciałbyś stracić.

Gdy już będziesz wiedział, które dane stanowią dla Ciebie wartość, nie pozostaje nic innego jak zrobienie ich kopii zapasowych. Dokumenty papierowe możesz zeskanować uzyskując kopię elektroniczną. Dane elektroniczne możesz skopiować na zewnętrzny dysk lub płytę DVD, albo możesz umieścić w internecie na tzw. dysku wirtualnym. Pamiętaj, aby kopie zapasowe zabezpieczyć przed dostępem osób niepowołanych. Dobra kopia zapasowa to kopia, która jest robiona okresowo oraz taka, z której przetestowałeś odtworzenie danych.

Tworzenie kopii zapasowych danych to prozaiczna sprawa. Niech Cię to nie zwiedzie, bo efektem tego jest Twój większy spokój wewnętrzny. Utworzenie kopii wartościowych danych pozwoli poczuć Tobie większy komfort życia, tak jak pewien komfort daje polisa ubezpieczeniowa rzeczy materialnych.

Esencja

  1. Rzeczy niematerialne takie jak dane mają wartość.
  2. Stwórz listę dokumentów papierowych i danych elektronicznych, które mają wartość.
  3. Cyklicznie rób kopie zapasowe danych i sprawdzaj ich poprawność.