redlinski

Płać uczciwie podatki

Lekcja #28 |

Płacenie należnych podatków to nic innego jak wyraz uczciwości. Tylko czy uczciwość ma sens? W wymiarze Twojej pogoni za pieniądzem pewnie uważasz, że nie.  W wymiarze ogólnoludzkim, ale również po osiągnięciu przez Ciebie pewnej dojrzałości społecznej i duchowej, jak najbardziej. W pewnym momencie dostrzeżesz, że świat byłby lepszy dla Ciebie gdyby ludzie byli uczciwi.

Żyjemy we wspólnocie od dawien dawna. W tym czasie ustaliliśmy, że są takie nasze potrzeby, których indywidualnie lub w danym momencie nie jesteśmy w stanie sobie zapewnić. Stąd też wspólnota postanowiła, że każdy jej członek podzieli się częścią efektów swojej pracy przekazując je do wspólnej skarbonki. Z tej wspólnej skarbonki finansowane są potrzeby wspólnoty wybrane przez liderów tej wspólnoty. To, czy podatki są niskie, proste, racjonalnie zaprojektowane oraz dobrze wydawane zależy od liderów, których wybierasz. I tak w uproszczeniu działa system podatkowy.

Chciałbyś pozostać uczciwym nie płacąc należnych podatków? To bardzo trudne. Zacznij od zrezygnowania z usług policji, straży pożarnej, pogotowia, wojska, opieki i edukacji publicznej oraz dróg. Niech Twoi rodzice i dziadkowie przestaną pobierać emeryturę lub rentę, a Ty weź ich na swoje utrzymanie. Korzystaj tylko z prywatnej opieki medycznej, w tym prywatnych szpitali oraz prywatnego żłobka, przedszkola i szkoły. Nie głosuj w wyborach i referendach. Nie płacisz podatków więc nie powinieneś decydować o wspólnej skarbonce. To tylko początek wyrzeczeń, więc uwierz, że to nie tędy droga.

Płać uczciwie podatki i korzystaj z uczciwej optymalizacji. Wykorzystuj istniejące reguły prawne w zakresie i celu, do jakich zostały stworzone, płacąc je we wspólnocie, w której żyjesz. Unikanie opodatkowania funkcjonując w szarej strefie, poprzez fikcyjne transakcje, fałszywe zeznania, przenoszenie dochodu poza wspólnotę, w której żyjesz, wszystko to powoduje erozję Twojej wspólnoty w długim terminie. Ludzie, którzy „zbytnio optymalizują” podatki nie wiedzą, że chytry dwa razy traci. Nie widzą długofalowych konsekwencji swojego postępowania, stanu wspólnoty, w jakiej będą musiały żyć ich dzieci.

Czy są jakieś wyjątki? Tak, przynajmniej dwa. Kiedy siłą jesteś trzymany w danej wspólnocie, lub kiedy podatki wpychają Cię w ubóstwo.

Nie podobają Ci się podatki w kraju, w którym żyjesz to wyjedź i żyj gdzie indziej. Nie osłabiaj jakości życia wspólnoty korzystając za darmo z tego, co inni członkowie tej wspólnoty sfinansowali. Będąc uczciwym zostaniesz potraktowany uczciwie przez życie i na odwrót.

Esencja

  1. Im więcej uczciwych ludzi tym Tobie żyje się lepiej.
  2. Płacenie należnych podatków to wyraz Twojej uczciwości.
  3. Podatki płać tam gdzie żyjesz.
  4. Optymalizuj podatki zgodnie z celem i zakresem ustanowionego prawa.