redlinski

Mów prawdę, albo nie mów nic

Lekcja #35 |

Nikt nie lubi być okłamywany. Kłamstwo to potworna siła niszcząca poczucie bezpieczeństwa, więzi ludzkie i całe społeczeństwa. Tym bardziej ją odczuwasz im bliższa osoba Cię okłamuje. Wyobraź sobie, jak wyglądałoby Twoje życie, gdybyś na każdym kroku był oszukiwany. Gdyby wszystko, co słyszysz, czytasz, oglądasz było nieprawdą. Twoje życie stałoby się koszmarem, a Ty zagubionym i lękającym się wszystkiego człowiekiem.

Prawda jest podstawową, naturalną, uniwersalną wartością, niezbędną do Tego, abyś był szczęśliwy. Bez prawdy nie zaznasz dobra i piękna. Gdy kłamiesz, czujesz się nieswojo, nienaturalnie, wiesz, że jesteś niespójny. Kłamstwo nie daje zadowolenia, daje wewnętrzny wstyd i zniewolenie. To wyraźna wskazówka, że właściwym wyborem jest prawda, a nie kłamstwo.

Zacznij mówić prawdę. Twoje życie będzie tym lepsze im więcej będzie w nim prawdy. Im więcej ludzi będzie mówić prawdę, tym świat będzie lepszy. Pamiętaj jednak, że mowa jest srebrem, a milczenie złotem. Jeżeli prawda może być bolesna dla drugiej osoby nie musisz jej wypowiadać, jeśli nie byłeś pytany. Natomiast, jeśli musisz się wypowiedzieć, przekaż swoją opinię w sposób delikatny, wyważony, uwzględniając emocje odbiorcy, czasem trochę na około (np. zamiast „masz fatalną fryzurę”, to „w innej fryzurze byłoby Ci lepiej”). Nie chodzi o półprawdę, chodzi o dobór słów.

Od mówienia prawdy jest jeden wyjątek. Kłam, gdy kłamstwo może uchronić Ciebie lub inną istotę od utraty zdrowia, życia lub własności. Nie musisz pomagać złoczyńcom w ich zamierzeniach.

Mówienie prawdy daje szczęście, lekkość bytu oraz uczucie bycia po dobrej stronie życia. To Twoja szansa na lepszą wersję siebie i lepszą wersję Twojego otoczenia. Spróbuj, a zobaczysz, że pozytywne rzeczy zaczną się dziać w Twoim życiu. Nie bez przyczyny mówi się, że prawda Cię wyzwoli.

Esencja

  1. Kłamstwo niszczy ludzi i ludzkie związki.
  2. Jesteś stworzony do mówienia prawdy.
  3. Prawda jest wartością uniwersalną, niezbędną do osiągnięcia szczęścia.
  4. Zamiast kłamać lub krzywdzić słowem, lepiej milczeć.
  5. Mówiąc prawdę uszanuj uczucia odbiorcy, wykaż się dyplomacją.
  6. Kłam tylko wtedy, gdy od tego zależy zdrowie, życie lub bezpieczeństwo własności.
  7. Prawda to siła, która uwolni Twoją duszę.