redlinski

Jedz tylko rośliny

Lekcja #36 |

Przeczytałeś i pomyślałeś… to szaleństwo, to wbrew naszej naturze. Jesteśmy drapieżnikami, jemy mięso i pijemy mleko innych gatunków, tak zostaliśmy stworzeni. Tylko czy na pewno?

Zróbmy mały eksperyment. Na pewno wiesz, że najbardziej naturalnie zachowują się małe dzieci, mówią i robią, co myślą i czują. Daj więc małemu dziecku królika oraz jabłko i patrz uważnie… jak je jabłko i bawi się z królikiem. Drapieżnik postąpiłby dokładnie odwrotnie. Dzieje się tak, ponieważ nie masz instynktu mięsożercy. Widząc zwierzę nie widzisz w nim pokarmu. Jedzenie roślin to nie wariactwo, to powrót do ludzkiej natury.

Czy nie uważasz, że gdybyś miał być drapieżnikiem to ewolucja – Stwórca wyposażyłby Twoje ciało, tak abyś był w stanie upolować gołymi rękoma zwierzynę i ją zjeść na surowo. Nie jesteś do tego przystosowany. Wiesz czemu? Ponieważ Twoja budowa ciała, ręce (brak pazurów), zęby (dedykowane do miażdżenia, a nie rwania), szczęka (ruch również na boki, a nie tylko góra-dół), układ trawienny (długi, a nie krótki), zmysły (widok owoców i warzyw, a nie surowego mięsa potęguje wytwarzanie śliny), wszystko jest przystosowane do jedzenia roślin, a nie zwierząt. Poczytaj o tym, oraz o tym, że jesteśmy jedynymi ssakami, które piją mleko innych gatunków. Czy to nie dziwne…

Nadal nie jesteś przekonany? Sięgnij do Biblii, do pierwszego rozdziału! Zamysł chrześcijańskiego Stwórcy był taki, że ludzie mieli być roślinożerni, tak ich stworzył i tak było do potopu. Po potopie nie było roślin, więc do czasu odnowy roślinności ludzie mieli jeść zwierzęta. No cóż, taki był plan, ale człowiek ma wolną wolę.

I rzekł Bóg: Oto wam daję wszelką roślinę przynoszącą ziarno po całej ziemi i wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie: dla was będą one pokarmem. (Rdz 1:29)

Ciało jest świątynią Boga, to tutaj mieszka dusza, a tym lepiej się ona czuje im lepiej dbasz o ciało. Dlatego zarówno chrześcijaństwo „w pierwotnej wersji”, jak i religie wschodu, szczególnie buddyzm, preferują dietę roślinną.

Również badania naukowe potwierdzają, że prawidłowo skomponowana, niskoprzetworzona dieta roślinna jest odpowiednia na każdym etapie rozwoju człowieka, włączając w to ciążę,  karmienie piersią i dzieciństwo. Podpisują się pod tym największe medyczne i żywieniowe organizacje na świecie: Academy of Nutrition and Dietetics (USA), British Dietetic Association, Canadian Pediatric Society. Na dodatek o szkodliwości produktów pochodzenia zwierzęcego wypowiada się World Health Organization, ostrzegając przed czerwonym mięsem i jego przetworami. Na diecie roślinnej możesz być również sportowcem odnoszącym sukcesy, o czym więcej dowiesz się na Vegan Workout. I na koniec najważniejsze, roślinny sposób odżywiania wspaniale sprzyja zachowaniu zdrowia, a gdy zachodzi taka potrzeba pomaga naturze uzdrowić organizm.

Faktem jest natomiast to, że jedząc tylko rośliny musisz suplementować witaminę B12. Bynajmniej nie jest to argument za nienaturalnością takiej diety. Wiedz o tym, że witaminę tą wytwarzają bakterie i gdybyśmy mieli mniej higieniczne środowisko spożywania roślin (tak jak było kiedyś), to taka witamina znalazłaby się na ich powierzchni. Również mięsożercy mają jej braki.

Pozostaje jeszcze jeden ważny argument – miłość. Zastanów się, dlaczego dzielisz zwierzęta na te, które kochasz i na te które jesz. Przecież to nie ma sensownego uzasadnienia. Co ciekawe takie rozgraniczenie występuje na całym świecie, ale jego linia przebiega różnie i są na przykład kraje, w których je się psy. Każda istota żywa czuje, a jeśli czuje to potrafi też odczuwać cierpienie. Warto tutaj wspomnieć słowa Paula McCartneya, który stwierdził, że gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem. Od siebie dodałbym jeszcze drugie zdanie, że gdyby fermy miały szklane ściany, każdy jadłby tylko rośliny.

Jakby tego było mało, produkcja roślin jest o wiele bardziej ekologiczna i ekonomiczna niż mięsa. Nieporównywalnie większe są potrzebne zasoby wody i energii do wyprodukowania kawałka mięsa niż rośliny o tej samej kaloryczności. Dieta roślinna może rozwiązać problem głodu na świecie.

Czy jest jakiś wyjątek? Oczywiście. Produkty odzwierzęce koniecznie spożywaj jeśli jest to niezbędne do poprawy stanu Twojego zdrowia, czyli na przykład w sytuacjach granicznego wyczerpania organizmu. Najlepszym przykładem takich lekarstw mogą być produkty pszczele lub żółtka jaj.

To, że jesz produkty odzwierzęce to przede wszystkim przyzwyczajenie. Prawda jest taka, że czym skorupka za młodu nasiąknie tym później takie życie prowadzi. Wszystko jest w Twoich rękach, ale taka zmiana to ogromne wyzwanie. Tego nie można dokonać z dnia na dzień. To musi być metamorfoza, ewolucja, a nie rewolucja. Twoje ciało musi przyzwyczaić się do innego rodzaju paliwa, a to trwa kilka lat. Zmotywować może Cię fakt, że nie jesteś sam – wiele znanych osób doświadczyło diety stricte roślinnej (wegańskiej) i bezmięsnej (wegetariańskiej). Obserwacja trendów pokazuje, że liczba osób niejedzących mięsa rośnie w zawrotnym tempie, a w ślad za tym korporacje inwestują w rozwój roślinnych produktów.

Żebyś nie myślał, że to nowinka naszych czasów, to wiedz, że mięsa nie jedli Platon, Sokrates, Pitagoras, Leonardo da Vinci, Isaac Newton, Albert Einstein, Thomas Edison, Mahatma Ghandi i twierdzili, że:

Nic nie przyniesie większej korzyści ludzkiemu zdrowiu oraz nie zwiększy szans na przetrwanie życia na Ziemi w tak dużym stopniu jak ewolucja w kierunku diety wegetariańskiej. Albert Einstein (1879-1955)

Od wczesnych lat życia wyrzekłem się jadania mięsa. Przyjdzie czas, gdy ludzie tacy jak ja będą patrzeć na mordercę zwierząt tak samo jak teraz patrzą na mordercę ludzi. Leonardo da Vinci (1452-1519)

Tak długo jak człowiek będzie zabijał zwierzęta, ludzie będą zabijali się nawzajem. W istocie, ten kto zabija i zadaje ból, nie zazna radości i miłości. Pitagoras

Brak przemocy prowadzi do najwyższej etyki, która jest celem całej ewolucji. Dopóki nie przestaniemy krzywdzić innych żywych stworzeń, ciągle będziemy dzikusami. Thomas A. Edison (1847-1931)

Wielkość narodu i jego postęp moralny można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swymi zwierzętami. Mahatma Gandhi (1869-1948)

Wiem, że do jedzenia tylko roślin podchodzisz jak kot do jeża. Wiedz jednak, że cały czas się zmieniasz, a Twoją życiową ewolucję najlepiej oddadzą sparafrazowane słowa Mahatma Ghandiego –  najpierw to ignorujesz, potem wyśmiewasz, później z tym walczysz, aż w końcu rozumiesz, że się myliłeś.

Esencja

  1. Jesteśmy stworzeni do jedzenia tylko roślin.
  2. Niskoprzetworzona, zróżnicowana dieta roślinna wpływa pozytywnie na zdrowie ciała, umysłu i ducha.
  3. Roślinożerność to ekologia, miłość i nadzieja na lepszą przyszłość.
  4. Wielcy ludzie tego świata nie jedli mięsa.
  5. Zmiana nawyków żywieniowych wymaga czasu.
  6. Suplementuj witaminę B12.
  7. Produkty odzwierzęce traktuj jak lekarstwo.