redlinski

Dostosuj dietę do swojej konstrukcji

Lekcja #23 |

Gdzie nie poczytasz, gdzie nie posłuchasz każdy przedstawia dietę cud zawierającą zestaw właściwych reguł i produktów. Nikt nie zwraca uwagi na fakt, że ludzie są różni. Jedni lepiej, drudzy gorzej znoszą zimno, upały, wiatr, wilgoć, długotrwały wysiłek fizyczny, bezruch, pracę umysłową. Tym samym lepiej i gorzej będą znosić daną dietę. Dlatego dużym nieporozumieniem należy nazwać przyjęty dogmat, że istnieje jedna właściwa dieta, która najlepiej służy człowiekowi.

Twoja dieta musi być dostosowana do Ciebie, do Twojej indywidualnej konstrukcji. Tylko tyle i aż tyle. To powinno być pierwsze zdanie w każdej książce dotyczącej dietetyki. Bynajmniej nie chodzi tutaj o dostosowanie jadłospisu do Twoich preferencji smakowych, choć pewnie o tym pomyślałeś w pierwszej kolejności. Jedzenie musi być dobrane do konstrukcji Twojego ciała i umysłu (tzw. konstytucji). Tak jak nie każdy zawód jest dla każdego, tak nie każdy pokarm jest dla Ciebie optymalny. Co służy jednemu człowiekowi, drugiemu może zaszkodzić.

Dietetyka zachodnia jeszcze tego nie “odkryła”, choć świat wschodu wie o tym od dawna. Według staroindyjskiej nauki o życiu, czyli Ajurwedy, ludzi w ogólności można podzielić na trzy typy Ruch, Transformacja, Stabilizacja, a stosując określenia pierwotne Vata, Pitta, Kapha. W rzeczywistości wyróżnia się typy mieszane. Dla każdego takiego typu można zdefiniować optymalny zestaw zaleceń dietetycznych. Przykładowo, człowiek o typie Stabilizacja, będzie mógł doskonale funkcjonować jedząc lekkie posiłki, ale już dla typu Ruch takie posiłki nie będą wystarczająco energetyzujące.

Chcąc zadbać we właściwy sposób o siebie musisz określić swój typ konstytucyjny. Wiedząc, co jest dla Ciebie dobre, będziesz mógł budować kolejne elementy Twojej indywidualnej diety. Zapewniam Cię, że dieta dostosowana do Twojego ciała i umysłu wprowadzi nową jakość do Twojego życia, a Ty poczujesz nowe pokłady energii.

Esencja

  1. Nie ma jednej, uniwersalnej, właściwej diety.
  2. Odżywiaj się zgodnie ze swoim typem konstytucyjnym.