redlinski

Bądź elastyczny umysłowo

Lekcja #6 |

Otwarty umysł to bezcenny skarb. Pozwala dostrzec to, czego inni nie widzą albo nie chcą widzieć. Pozwala zrozumieć to, czego inni nie rozumieją albo nie chcą zrozumieć. Stajesz się mądrzejszy, bardziej dojrzały, zarówno na poziomie mentalnym jak i duchowym. Życie staje się ciekawsze i spokojniejsze, a Ty jesteś po prostu wolny.

Wierząc tylko w to, co już wiesz lub doświadczyłeś, w to, co jest znane i propagowane, w to, co można dowieść naukowymi metodami, w to, co widzisz i słyszysz – jesteś w okropnym błędzie poznawczym. Stajesz się wąsko myślącym człowiekiem. Przeczysz swojej naturze, nie wykorzystując największego daru, jakim jest Twój potencjał umysłowy.

Pragnij zrozumieć otaczający Cię świat. Nie polegaj na jednej narracji, na jednym medium, na opinii jednej grupy ludzi. Poznaj rację jednej i drugiej strony. Nie zamykaj się na to, co według Ciebie nie jest prawdą. Od Ciebie zależy czy będziesz samodzielnie myślącą jednostką, czy będziesz po prostu sterowany. Czytaj, słuchaj, poznawaj różne stanowiska w danej sprawie. Bądź krytyczny i myśl samodzielnie.

Nie bądź takim zatwardziałym technokratą, uwolnij się od ciasnoty umysłowej i dogmatycznego myślenia. Inaczej wylądujesz razem z tymi ludźmi, którzy wierzyli, że ziemia jest płaska. Wiemy bardzo mało o otaczającym nas świecie, a ogranicza nas własny umysł i metody badawcze. Pamiętaj również, że media masowe i polityka nie należą do źródeł prawdy. Weź na to poprawkę.

Wszystko można wytłumaczyć. Czasami wymaga to abyś sięgnął po wiedzę ze świata pseudonauki. Coś, co kiedyś było pseudonauką dziś jest nauką. Po prostu nie potrafimy jeszcze opisać na poziomie obecnej nauki tych zjawisk. Bądź otwarty na takie pojęcia jak teleportacja, homeopatia, jasnowidzenie, astrologia, wędrówka dusz.

Wszystko można zrozumieć. Czasami wymaga to abyś zaprzeczył perswadowanej pseudoprawdzie. Coś, co kiedyś było lansowane jako prawda, dziś historia zweryfikowała jako kłamstwo. Po prostu szerzenie nieprawdy jest narzędziem wykorzystywanym do sterowania masami, czyli właśnie Tobą. Bądź krytycznie myślący wobec polityków wszystkich opcji i wobec wszystkich mediów, w szczególności tych największych.

Znasz za pewne słowa Sokratesa: wiem, że nic nie wiem. To kwintesencja elastycznego umysłu. Poza tym, czasami lepiej przyjąć, że w czymś możesz się mylić. Będziesz wtedy na pewno spokojniejszy, a umysł sam zdejmie kajdany i zacznie wędrować w nieznane.

Esencja

  1. To, że w coś nie wierzysz, nie znaczy, że to nie istnieje.
  2. To, że coś jest lansowane nie znaczy, że jest prawdą.
  3. Polityka, mass media i nauka popularna zniekształcają prawdę.
  4. Bądź ciekawy, krytyczny i myśl samodzielnie.